به طور کلی ساختمان‌های اداری، تجاری و مسکونی شامل قسمت‌های مختلفی هستند. سرویس بهداشتی به عنوان یکی از بخش‌های جدایی‌ ناپذیر ساختمان شناخته شده است. میزان تأثیر این بخش از ساختمان بر سلامت فیزیکی و روانی افرادی که از آن استفاده می‌کنند، بر کسی پوشیده نیست. استاندارد سرویس  های بهداشتی  که باید در اجزای مختلف سرویس ها لحاظ شود بسیار مهم است . از این رو مالکان ساختمان‌ها بهترین تلاش خود را در جهت ساخت و تزئین اصولی سرویس بهداشتی انجام می‌دهند.

استاندارد سرویس های بهداشتی

درب سرویس بهداشتی به چه صورت باید باشد ؟

 • درب سرویس بهداشتی نباید در مقابل سایر مناطق خانه باز شود و باید به سمت حاشیه و یا فضاهای پرت ساختمان در نظر گرفته شود. به عنوان مثال نباید درب ورودی سرویس بهداشتی دقیقا رو به قسمت پذیرایی ساختمان باشد.
 • درب سرویس بهداشتی باید اندازه 71، 76 و یا 81 سانتی را داشته باشند و اگر قرار است ویلچر نیز از درب عبور کند باید عرض 91 سانتی‌متری حتما در نظر گرفته شود.
 • در سرویس بهداشتی باید به درب آن هم توجه شود و علاوه بر مقاوم بودن و ضد آب بودن ، عایق صدا هم باشد و اگر ضد آب نباشد می توانید با عایق بی رنگ آن را ضدآب سازی کنید

ابعاد سرویس بهداشتی  که باید در طراحی به آن عمل شود

استاندارد سرویس های بهداشتی که باید در ابعداد سرویس ها لحاظ شوید به شرح زیر است

 • حداقل ابعاد یک سرویس بهداشتی با یک روشویی و یک سرویس فرنگی درب رو به داخل 120 * 140 سانتیمتر
 • حداقل ابعاد یک سرویس بهداشتی با یک وان و یک روشویی و یک فرنگی 155 * 215 سانتیمتر
 • حداقل ابعاد یک سرویس بهداشتی با تجهیزات 4 گانه ، وان ، دوش ، روشویی و فرنگی 215*260 سانتیمتر
 • حداقل ابعاد یک سرویس بهداشتی مطلوب برای دو نفر با فضای وان مستقل 185* 350 سانتیمتر

سرویس بهداشتی تنها محدود به توالت نیست و اجزای مختلف دیگری نیز دارد، که هر کدام ویژگی‌های خاصی را دارند. این اجزا به عنوان تزئینات داخلی، می‌توانند اثر مستقیمی بر زیبا ساختن سرویس بهداشتی و در نتیجه ایجاد انرژی مثبت در این بخش داشته باشند. با استفاده از اجزای زیبا و با کیفیت برای سرویس بهداشتی می‌توان با خیال آسوده از آسایش و رفاه بیشتر بهره جست.

عایق سرویس های بهداشتی

نصب سنگ توالت ایرانی

سنگ توالت از جنس چینی لعابدار و در رنگها و طرحهای مختلف ساخته میشوند، ابعاد متوسط آ نها 595×400 میلی متر است، برای کار گذاشتن سنگ یا کاسه  توالت باید به چند نکته ی عمده توجه شود :

 1.  زیرسنگ توالت باید کاملاً از مصالح مناسب مانند ماسه ی نرم پر شده باشد، ماسه ی نرم موجب میشود که یک بستر مناسب برای کار گذاشتن کاسه ی توالت به وجود آید از شکستن سنگ توالت جلوگیری کند.
 2. عایقکاری کف توالت باید در زیر سنگ توالت به صور ت یکپارچه قرار گرفته و تا داخل لوله ی فاضلاب ادامه یابد.
 3. سطح سنگ توالت باید همتراز با کاشی کف باشد.
 4. محور طولی سنگ توالت نباید در جهت محور قبله قرار بگیرد.
 5. در هر طرف سنگ توالت باید حداقل 30 سانتیمتر فاصله از دیوار تمام شده ی اطراف منظور شود.

توالت‌ فرنگی در سرویس های بهداشتی 

سرویس بهداشتی نیز در انواع و اقسام گوناگونی مانند یك‌تكه و دو‌تكه تولید می‌شوند.  توالت‌هایی نیز وجود دارند كه به دیوار نصب می‌شوند و فلاش تانک آنها مخفی است.

اگر به دنبال خرید یك سرویس بهداشتی هستید، بهترین و مناسب‌ترین نوع را انتخاب كنید. گزینه‌های دیگر در این زمینه می‌تواند توالت‌هایی با ارتفاع‌ نشیمن مختلف، كنترل‌های الكترونیكی گوناگون، و یا سطوح مختلفی از مصرف آب باشند. پیش از خرید توالت برای سرویس بهداشتی  خانه خود حتما در مورد این ویژگی‌ها تحقیق كنید.

همان‌طور كه در عكس قبلی، ممكن است فضایی كه قرار است سرویس بهداشتی کوچک در آن قرار بگیرید باریك یا زیر راه‌پله باشد و یا هر دو. در این مورد توالت را از پشت در جایی نصب كنید كه سقف كم‌ترین ارتفاع را دارد. شما به طور نرمال برای استفاده از سرویس بهداشتی خم می‌شوید، پس اگر فضای شما كوچك است از این امكان برای استفاده بهتر از فضاها بهره ببرید. با این حال، توالت را در فضایی كه كم‌تر از ۱۵۲ سانتی‌متر ارتفاع دارد قرار ندهید.

ممكن است براساس شرایطی كه دارید در ارتفاعی اندكی كم‌تر از ۱۵۲ سانتی‌متر هم توالت را نصب كنید، اما اگر ارتفاع شما در قسمتی كم‌تر از ۱۲۲ سانتی‌متر است، بهتر است از این قسمت برای قرار دادن فضاهای نگهدارنده و كابینت‌ها استفاده كنید.

مسئله دیگری كه هنگام انتخاب و نصب توالت‌ها باید در نظر گرفته شود مسئله فضای پیرامونی و فاصله حداقلی سرویس بهداشتی است. این مسئله خیلی به مكان قرارگیری توالت، دستورالعمل‌های محلی در مورد نصب، و ویژگی‌های آن بستگی دارد. هم‌چنین نوع توالتی كه برای نصب انتخاب می‌كنید نیز در این مورد اثرگذار است.

استاندارد سرویس های بهداشتی که در بهترین حالت باید در هر سمت فضای مركزی سرویس بهداشتی حدود ۳۸ سانتی‌متر فضای خالی وجود داشته باشد كه در مجموع توالت باید در فضایی با عرض ۷۶ سانتی‌متر نصب شود. هم‌چنین جلوی سرویس بهداشتی شما باید حداقل ۶۱ سانتی‌متر با دیوار یا شی مقابل‌اش فاصله داشته باشد. این اندازه‌ها براساس كدها و دستورالعمل‌های ساختمانی عنوان شده‌اند.

هم‌چنین به یاد داشته باشید كه سرویس بهداشتی ها دارای كاسه‌هایی گرد یا دراز با ابعاد استانداردی هستند. كاسه‌های دراز حدود ۷ سانتی‌متر به عمق كلی توالت اضافه می‌كنند، در نتیجه یك توالت با كاسه گرد حدود ۶۹ سانتی‌متر و با كاسه دراز ۷۶ سانتی‌متر (۶۹+۷) عمق دارد.

استاندارد سرویس های بهداشتی

روشویی در سرویس های بهداشتی

در سرویس‌های بهداشتی، عنصری کاربردی و اصلی به نام روشویی قرار دارد که دارای جنس‌های مختلفی از قبیل سرامیک، شیشه، چوب و فلز است.

خصوصیات سنگ مرغوب روشویی

 • سطحی بدون موج و ناهمواری
 • وجود نداشتن ترک‌های مویی
 • مقاومت در برابر مواد شوینده و اسیدی
 • شفافیت لعاب و عدم وجود خط و خش

انواع روشویی

 • روشویی‌های بدون کابینت: روشویی‌های ایستاده که معمولا از جنس چینی هستند و در اکثر خانه‌ها استفاده می‌شوند. این نوع روشویی در ابعاد و اندازه‌های متفاوتی تولید می‌شود. در صورت تمایل و بسته به میزان فضای موجود می‌توان در سرویس‌ بهداشتی از کابینت برای نگهداری لوازم بهداشتی و شوینده‌ها استفاده کرد.
 • روشویی کابینتی یا یونیت دار: با استفاده از این مدل می‌توان از فضای زیر روشویی برای قرار دادن انواع مواد شوینده و بهداشتی استفاده کرد.
  • پایه‌دار: روی زمین نصب می‌شود.
  • دیواری: به دیوار نصب می‌شود.

نورگیری و تهویه سرویس بهداشتی طبق مقررات ملی ساختمان

استاندارد سرویس های بهداشتی که در مورد تهویه و نورگیری باید لحاظ شود ، سطح بازشوی الزامی در صورت تعویض هوای طبیعی در فضاهای بهداشتی طبق جدول ۱-۶-۴ و حداقل ۰/۱۸ متر مربع است. نورگیری و تعویض هوای طبیعی برای فضاهای بهداشتی الزامی نیست و می توان آن ها را به صورت مصنوعی تامین نمود. مگر اینکه در تصرف خاصی الزام شده باشد.

 طبق مقررات ملی ساختمان سیستم های تخلیه هوای فضای بهداشتی در ساختمان های گروه ۶، ۷ و ۸ باید یا به صورت مرکزی و یا با هواکش هایی مستقل که توسط کلیدهای روشنایی برق یا کلیدهای جداگانه به کار افتند، عمل کنند. در صورتی که هوای چند فضای بهداشتی توسط یک هواکش تخلیه شود، این هواکش باید توسط کلید مجزایی که در هر یک از آن ها قرار می گیرد به کار افتد و در انطباق با مبحث سیزدهم مقررات ملی ساختمان، متصل به سیستم برق اضطراری باشد.

کاشی و سرامیک سرویس های بهداشتی

بیشتر سرویس‌های بهداشتی ساختار سرامیکی با بدنه چینی دارند اما به‌طورکلی سرامیک‌‌های بهداشتی ساخته‌شده از چینی زجاجی و معمولاً دارای جذب آبی کمتر از یک درصد هستند، درصورتی‌که جذب آب سرامیک‌‌های بهداشتی ساخته‌شده از چینی نیمه‌ زجاجی یا آرتن‌‌ور فلدسپاتی از حدود سه تا 14 درصد متغیر است.

اگرچه تشخیص باطن یک سرامیک خوب برای خریداران مشکل است اما یک سرامیک بهداشتی خوب باید دارای شفافیت لعاب یعنی هر چه لعاب شفاف باشد کیفیت کالا بالا است، به‌طورکلی وضوح تصوير انعكاسی از يك شی، معيار مناسبی براي سنجش شفافيت قطعه است. بعد از توجه به شفافیت لعاب باید به سطح لعاب توجه کرد، هر چه سطح لعاب صاف، بدون موج و فاقد ناهمواری يا فرورفتگی و برآمدگی‌های قابل‌لمس باشد از کیفیت بهتری برخوردار است.

 اگر سرامیک‌های بهداشتی خریداری‌شده پر از ترک‌های ریزودرشت باشد، کالای مناسبی خریداری نکردید، زیرا بعد از مدتی ترک‌های هرچند کوچک نیز به‌مرورزمان بزرگ‌تر شده و باعث شکسته شدن سرامیک می‌شود. دستتان را روی سرامیک بهداشتی خریداری‌شده بکشید و اگر زیر ناخن‌هایتان ترک‌های مویی (بسیار نازک) را احساس کردید از خرید آن خودداری کنید.

دیوارهای سرویس بهداشتی باید عایق رطوبتی شوند

دیوارها باید عایق رطوبتی تا ارتفاع 185 سانتیمتر از کف تمام شده پوشیده شود.

این عایق در مقابل نفوذ آب مقاومت بسیار خوبی دارد و مانع از نفوذ آب به ساختمان و طبقات پایین تر خواهد شد.
در قسمت های کنج دیوارها یک ماهیچه بتنی به صورت شیبدار اجرا می شود.
تا از شکست عایق در کنج ها جلوگیری شود. متریال ها مورد استفاده در کف باید دارای بافت ریز باشد تا از لغزندگی جلوگیری کند.
حمام و سرویس بهداشتی به دو صورت روشنایی عمومی در سطح فضا و نورهای متمرکز
در محل هایی ویژه مثل آینه اصلاح و بالای دوش باشد.

برای عایق کاری سرویس های بهداشتی میتوان از عایق های رطوبتی جدید که طول عمر و مقاومت بهتری نسبت به عایق های سنتی دارند استفاده کرد

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عایق های نانو اینجا رو کلیک کنید

چه اصولی را برای کف سرویس بهداشتی باید رعایت کرد ؟

استاندارد سرویس های بهداشتی  برای کف  که حتما دقت کافی داشته باشید و از نکات مهم اجرایی می باشد ، سرویس باید به صورت صحیح و با متریال متاسب  ایزوله و عایق شده  باشد که آب از آن رد نشود همچنین باید شیب کف دستشویی به صورتی باشد که به سمت کاسه توالت یا سرویس فرنگی باشد و آب به مرکز بیاید و در اطراف دیوار آب جمع نشود . حتما هنگام کاشی کاری و سرامیک کاری کف دستشویی ، درز ها را تا حد امکان باریک تر بگیرید تا آلودگی کمتری در درزها جمع شود و فاصله درزها که با سیمان پوشانده شده به راحتی شسته نشود تا آب در کف و دیوار نفوذ نکند.

سقف سرویس بهداشتی چگونه باید باشد ؟

به طور معمول و نسبت به سایر فضاهای دیگر ساختمان ، سقف دستشویی ارتفاع کمتری دارد و کوتاه تر می باشد که یکی از دلایل این کار بخاطر عبور تاسیسات لوله کشی از آن می باشد که با مصالح پوشانده شده اند و برای زیبایی کار روی آن را بوسیله سقف کاذب پوشانده اند. و کوتاه بودن سقف دستشویی باعث حس بهتر و راحت تری در دستشویی میگردد ، همچنین برای نقاشی سقف بهتر است که از رنگ روغن و رنگ های ضد آب استفاده گردد.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • ولی اله اسمعیل پور تجن
  اکتبر 19, 2023 8:08 ق.ظ

  به نظر من جهت باز شدن در های سرویس باید به بیرون باشد تا در صورتب که برای فرد اتفاق ناگواری افتاد بتوان در را باز کرد که این مورد در هیچ ساختمانی رعایت نمی‌شود

  پاسخ
  • دربیمارستان و مراکز درمانی الزامي است.بقیه موارد استاندارد جهانی است و علمي و حساب شده‌ است

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button