این که بهترین سنگ نمای ساختمان چه سنگی است بستگی به شهر شما دارد سنگ نمای ساختمانی باید بر اساس موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی انتخاب شود. در شرایط آب و هوای که باریدن باران، برف و یخبندان‌ وجود دارد باید از سنگ نمای ساختمانی استفاده شود که از تخلخل کمی برخوردار باشد چون باعث جذب آب و بعد یخ زدن سنگ و متلاشی شدن سنگ می‌شود

سنگ‌ها باید در برابر سایش مقاوم باشند در مناطقی که طوفان شن وجود دارد با شرایط اقلیمی آن باید سنگی خریداری کرد که دارای این ویژگی باشد. روی سطح سنگ خلل و فرجی نباشدکه آب باران و برف به‌راحتی به آن نفوذ نکند. در برابر ضربه و فشار از مقاومت بالایی برخوردار باشد.

چه سنگی مناسب نمای ساختمان شماست؟

اینکه چه سنگ نمایی مناسب ساختمان شماست به سبک معماری بنا و کاربری آن باز می‌گردد. اگر سبک معماری ساختمان سنتی اروپایی است بهترین انتخاب استفاده از سنگ‌های روشن مانند انواع تراورتن و انواع مرمریت است. اگر سبک معماری بنا مدرن یا معاصر است، بهترین سنگ نمای توصیه‌شده برای این سبک بناها را می‌توان سنگ گرانیت در نظر گرفت. سنگ گرانیت گستره رنگ تیره تا روشن را شامل می‌شود. در تزیین نمای بناهای مدرن معمولاً از نوع تیره آن استفاده می‌شود. سنگ مرمریت مشکی هم برای این منظور کاربرد فراوانی دارد.

در برحه لازم به ذکر است که طبق قانون نظام‌مهندسی استفاده از سنگ‌های انواع مرمر و گرانیت در نما توصیه نمی‌شود و در صورت استفاده باید اسکوپ شوند  زیرا درجه تخلخل این سنگ‌ها کم و چسبندگی آن‌ها با سیمان کم است.

این سنگ‌ها به‌مرورزمان از جای خود کنده می‌شوند و سقوط می‌کنند، ولی سنگ‌های سنگ ساختمانی طبیعی به دلیل داشتن مقاومت و پایداری بالا، تنوع طرح و رنگ از اولین پیشنهاداتی است که معماران به صاحبان ملک می دهند. در بین همه سنگهای ساختمانی، سنگ تراورتن از بهترین گزینه ها می باشد.

زیرا یکی از ویژگی های یک سنگ نمای باکیفیت و استاندارد، این است که دارای تخلخل باشد. تخلخل باعث می شود که ملات به داخل سنگ نفوذ کرده و سنگ به خوبی به ملات می چسبد تا با مرور زمان سنگ از کار جدا نشود. سنگ تراورتن یکی از متخلخل ترین سنگهای ساختمانی می باشد.

علاوه بر تخلخل، سنگ نما باید در برابر تغییرات شرایط جوی و آب و هوا هم نیز، مقاومت قابل قبولی داشته باشد. سنگ تراورتن علاوه بر این که تخلخل زیادی دارد، بعد از گرانیت، مقاوم ترین سنگ ساختمانی می باشد.

از طرفی نفوذ رطوبت به تخلخل ها و در اثر نوسانات دمایی بالا سبب ترک خوردگی و شکاف در سنگ می شود . در مناطق آلوده نیز نفوذ آلودگی به تخلخل مشکلاتی را در دوام سنگ ایجاد می کند. لذا پیشنهاد می شود در مناطقی که رطوبت پایین و آب و هوای گرم و خشکی را دارا می باشد از سنگ تراورتن به عنوان نمای خارجی استفاده نمود در شمال و مناطق کوهستانی پر باران باید روی سنگ نما را با عایق بی رنگ نفوذ شونده پوشش داد تا نم و رطوبت باعث خراب شدن سنگ تراورتن نشود

عایق بی رنگ سنگ نما چیست و چه کاربردی دارد برای نما

علاوه بر این سنگ‌های تراورتن سختی کمتری نسبت به گرانیت و مرمریت دارند و هزینه استخراج آن‌ها کاهش پیدا می‌کند و درنهایت هزینه تمام‌شده آن‌ها هم کمتر است ، و می توان گفت که بهترین سنگ نمای ساختمان می باشد.

میزان جذب آب سنگ از نکات مهم در خرید سنگ است، سنگ شما باید متناسب با کاربری آن، جذب آب مناسبی هم داشته باشد. در مورد میزان جذب اب باید بدانید که تمامی سنگ ها جذب آب دارند و با اجرای رزین بی رنگ نانو کاملا ضد آب سازی می شوند

بهترین سنگ نما

سنگ مرمریت برای نما

مرمریت به خاطر زیبایی، استحکام و مقاومت در برابر آتش و فرسایش، سنگی با ارزش به شمار می رود. ایرانیان و یونانیان باستان در بناها و مجسمه های خود از این سنگ استفاده های فراوانی می بردند. در مقایسه با تراورتن، سنگ مرمریت به دلیل برخورداری از سختی بیشتر و تخلخل کمتر برای استفاده در نماهای داخلی و خارجی کاربرد بیشتری دارد. مرمریت ها دارای بافت شکری و یا موزاییکی میباشند. مرمریت خالص به رنگ سفید میباشد ولی بدلیل داشتن ترکیبات کانی های رنگی مثل: هماتیت، لیمونیت، کربن و … به رنگهای قرمز، زرد روشن، سیاه، صورتی، و ترکیبی از سایر رنگها دیده می شوند.

مرمریت ها یا سنگهای آهکی متراکم حاصل تراکم رسوبات کربنات کلسیم یا آراگونیت ناشی از فشار طبقات رویی می باشند که بعضا آثار دگرگونی ضعیفی نیز در آنها مشاهده می شود. مرمریت ها در اصطلاح تجاری در ایران به سنندجی نیز مشهور هستند.

مرمریت سنگی با منشاء رسوبی می باشد که حاصل تراکم ناشی از فشار طبقات رویی میباشد که ممکن است دگرگرونی ضعیفی نیز درآن مشاهده شود.

یکی از مشخصات این سنگ ها دارا بودن دانه بندی ریز یا متوسط و بافت شکری آنها می باشد.

چرا استفاده از سنگ مرمریت برای نمای ساختمان مناسب نیست؟

و در پاسخ به این سوال که چه سنگی برای نمای ساختمان مناسب است ؟چون سنگ مرمریت یک سنگ آهکی می باشد. در نتیجه مقاومت بالایی در برابر عوامل تخریب زا، مانند تابش نور خورشید، تغییرات جوی، … ندارد. بیشترین کاربرد سنگ مرمریت برای سنگ کف ساختمان ها می باشد (به خصوص برای کفپوش لابی، پذیرایی و اتاق ها)

ولیکن همانطور که امروزه در خانه های مدرن مشاهده می کنیم، سنگ مرمریت کاربردهای فراوان دیگری دارد. اما انتخاب سنگ مرمریت بستگی به مکانی دارد که سنگ در آنجا نصب می شود. زیرا برخی از سنگهای مرمریت در برابر ضربه، خش، مواد شیمیایی، نفوذ آب و … مقاوم نیستند.

سنگ گرانیت برای نما

سنگ گرانیت نیز به دلیل مقاومت و استحکام در مقابل شرایط آب و هوایی می‌تواند مناسب‌ترین سنگ برای نما ساختمان به حساب آید . از این سنگ قبلاً بسیار در نماهای ساختمان استفاده می‌کردند اما به دلیل وزن بالا، عدم چسبندگی و اکسیده شدن آهن موجود در آن در برخی سورت‌ها این سنگ ، دیگر برای استفاده در نما توصیه نمی‌شود

بهترین سنگ نمای ساختمان

سنگ چینی برای نما

سنگ چینی به مرمریتی گفته می شود که بافتی تمام بلورین، دانه ریز و هم اندازه دارد و در مناطق دگرگونی با شدت کم تشکیل می شود. این سنگ به سه دسته کلی سنگ نمای چینی سفید، چینی خاکستری و چینی کریستال تقسیم بندی می گردد. از منظری دیگر، سنگ چینی با توجه به بافت و طرح آن ، به انواع ابری و کریستالی دسته بندی می شود.

سنگ چینی کریستالی ، بافتی تمام بلورین، دانه درشت و هم اندازه دارد و در مناطقی تشکیل می شود که شدت دگرگونی متوسط تا زیاد باشد. سنگ چینی ابری دارای نوارهای غیرموازی از تمرکز کانی های روشن و تیره است. همین امر باعث شده طرح سنگ حالت ابری داشته باشد. این سنگ در دگرگونی هایی با دمای بالا تشکیل می شود.

بهترین سنگ نمای ساختمان

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button