روش اصولی اجرای موزاییک پشت بام:

با توجه به تخصص ما (شرکت ضد آب سازی )در زمینه ی عایق کاری پشت بام های موزاییک کاری و سنگ کاری شده که دچار نشتی آب شده اند و ما به برسی و رفع نشت  پشت بام می پردازیم  تچربیات خود را در این زمینه خدمت شما ارائه می دهیم که بعد از موزاییک پشت بام مشکلی برای پشت بام شما ایجاد نشود در این مقاله با ما همراه باشید تا به برسی نحوه ی اصولی موزاییک پشت بام بپردازیم.

موزاییک پشت بام چیست؟

در سبک معماری جدید به کرات دیده می شود که از پشت بام علاوه بر نقش محافظتی آن  به عنوان حیاط هم نیز  استفاده می شود ، برای کفپوش پشت بام از مصالح ساختمانی مختلفی همچون سنگ، سرامیک، کاشی ، ایزوگام و … می توان استفاده کرد که موزاییک یکی از این موارد و البته بهترین گزینه برای استفاده می باشد که به موزاییک پشت بامی معروف است.

ویژگی های موزاییک مناسب پشت بام:

  • دارای وزن کمتری باشد (سبک باشد)
  • مقاومت در برابر سرما و گرما و رطوبت را داشته باشد
  • مقاومت کافی در برابر ضربه و فشار را داشته باشد
  • لیز نباشد
موزاییک پشت بام
موزاییک پشت بام

مراحل موزاییک کاری پشت بام

بعد از ایزوگام یا قیر گونی پشت بام سطح عایق کاری را به دقت برسی کنید و نقاطی از ایزوگام که آسیب دیده است را ترمیم کنید و سطح پشت بام را تمیز کنید که شن و ماسه یا چیزی روی آن نباشد که باعث سوراخ شدن ایزوگام شود (البته برای عایق پشت بام روش های دیگر و مطمئنی وجود دارد مثل عایق ده لایه  پشت بام نانو)

نکته مهم در بحث موزاییک پشت بام

روی ایزوگام را حتما قبل از ریختن ملات موزاییک کاری یک ملات نازک با سیمان و چسب بتن و پودر سنگ الک شده اجرا کنید برای سهولت در این کار می توانید این دوغاب را با جاروهای کارواشی روی ایزوگام و قیرگونی اجرا کنید . این کار باعث می شود که ابزار های موزاییک کاری مثل فرقون ،بیل،ماله و… به ایزوگام صدمه نزند و وزن سنگین ملات و موزاییک مستقیم بر روی ایزوگام قرار نگیرد

ساخت ماهیچه در زوایای دیوار به کف 

بین زوایای دیوار و کف یک ماهیچه ی چند سانتی با چسب بتن و ملات روی کنج ها ایجاد کنید این ماهیچه باعث می شود که در گوشه ها آب تجمع پیدا نکنید و معمولا در کنج های ساختمان ترک ایجاد می شود با ساخت ماهیچه از نفوذ آب در کنج ها جلوگیری می کنید.

اجرای موزاییک کاری:

بعد از انجام زیرسازی، حال نوبت به موزاییک فرش بام می‌رسد. برای این کار نخست باید دلیل گذاری کرد. به این صورت که در هر گوشه از کف بام، اقدام به قرار دادن یک موازییک و ریسمان کشی جهت ایجاد سطحی تراز می‌کنیم. فاصله بین دو دلیل را با موزاییک پر کرده و با استفاده از تیشه به موزایییک ضربه زده تا به ملات بچسبد.

ضروری است هر ردیف موزائیک کاملاً در راستای یکدیگر باشند. به این صورت که دورتادور اضلاع بام موزاییک کاری می‌شوند. همچنین ضروری است دوتادور ناودانی نیز موزاییک کاری شود تا بین موزاییک دلیل ناودانی و موزاییک دلیل اضلاع بام، درصد شیب به درستی تعیین شود. سپس نوبت موزاییک کردن رج‌های بعدی می‌رسد. این کار را نیز با ریسمان کشی و رعایت مقدار شیب در همه جهات انجام می‌شود.

دوغاب موزاییک

بعد از اتمام موزاییک فرش، حال نوبت دوغاب ریزی (با نسبت چهار پیمانه ماسه‌ ریزدانه و یک پیمانه سیمان) است. این کار بعد از گذشت حدود 12 ساعت از موزائیک فرش، انجام می‌شود. موزائیک فرش را خیس کرده، دوغاب سیمانی را روی سطوح می‌ریزند تا درزها و بَندهای بین موزاییک‌ها پُر شده و سطحی صاف و زیبا ایجاد کند. گرد سنگ، خاک سنگ و سیمان را به نسبت یک به به یک به حالت خشک ترکیب کرده و روی دوغابی که لای درزها نفوذ کرده می‌پاشند و با استفاده از گونی سطح موزاییک‌ها پاک می‌کنند.

ضد آب سازی موزاییک پشت بام

بعد از خشک شدن دوغاب می توان با عایق بی رنگ نفوذی ضد آب سازی سطح پشت بام را کاملا آب بند کرد و از مزیت های دیگر این عایق محافظت از موزاییک در برابر گرما و سرما و پوسیدگی و ترک موزاییک ها می باشد هزینه ی این عایق کمتر از 15 هزار تومان برای هر متر مربع می باشد.

موزاییک پشت بام

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button